[Raymarine - elektronika jachtowa]
[Mastervolt - zasilanie]
[Marinco - zasilanie]
[Scanstrut - akcesoria montażowe]
[Ocean Signal - bezpieczeństwo na morzu]
[Glomex - anteny jachtowe]
[Hella Marine - oświetlenie]
[BEP Marine - elektrotechnika]
[CZONE - digital switching]

Regaty Eljacht Cup zakończone

Eljacht Cup 2012

Za nami kolejna edycja międzynarodowych regat Eljacht Cup organizowanych wspólnie z Kaliningradzkim Regionalnym Jachtklubem. W tej edycji regaty odbyły się przy współpracy z Gdańską Federacją Żeglarską oraz Pomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim. Podczas rejsu nie obyło się bez przygód. Żeglarze najpierw zmagali się z brakiem wiatru, by ostatniego dnia słoneczna aura zmieniła się w sztorm.

Do regat zgłoszono 7 jachtów rosyjskich i 10 polskich. Start do pierwszego wyścigu odbył się 23 czerwca br. z Górek Zachodnich w Gdańsku.

Jednostki wystartowały do pierwszego wyścigu, którego trasa biegła do portu w Bałtijsku. Z wyścigu po ok. dwóch godzinach żeglugi z przyczyn technicznych wycofała się „Argea”. Przez większość dnia załogi żeglowały przy sprzyjającym wietrze z północnego zachodu o sile 2-3°B. Wiatr stopniowo zmieniał kierunek na północno-wschodni i słabł, by ostatecznie około godziny 18:00 całkowicie zaniknąć. Czterem jachtom udało się ukończyć wyścig jeszcze przed ustaniem wiatru. Pozostałe jednostki, które w tym czasie znajdowały się w odległości 5-10 mil morskich od linii mety musiały zaczekać na powrót wiatru do godziny 20:30.

Następnego dnia załogi mogły nieco odetchnąć po sobotnich zmaganiach z żywiołem. W niedzielę żeglarze odpoczywali oraz zwiedzali Kaliningrad.

W nocy z 24 na 25 czerwca br. nastąpiło znaczne pogorszenie pogody. Prognozy przewidywały bardzo silny sztorm na wodach Bałtyku w poniedziałek 25 czerwca z wiatrem o sile 9°B. - Pływanie w takich warunkach jest bardzo niebezpieczne. Grozi to nie tylko uszkodzeniem jednostki, lecz jest także zagrożeniem dla życia. Nie chcieliśmy podejmować takiego ryzyka. Dlatego też podjęliśmy decyzję o zakończeniu regat po pierwszym wyścigu tak, by polskie załogi mogły bezpiecznie wrócić do macierzystego portu - mówi Andrzej Szrubkowski z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, organizator regat.

Wyniki regat zostały ustalone w klasyfikacji generalnej i w grupach. Zwycięzcą w klasyfikacji generalnej i zarazem w grupie B został "Quick Livener" kpt. Jacek Zieliński, w grupie A zwyciężyła "Albacora" z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej kpt. Andrzej Szrubkowski, w grupie C "Eljacht" kpt. Jerzy Jankowski - sponsor regat.

- Jesteśmy zadowoleni, że w tym roku udało nam się zorganizować regaty z trasą wiodącą do rosyjskiego portu w Bałtijsku. Chcielibyśmy podziękować przedstawicielom Kaliningradzkiego Regionalnego Jachtklubu za wspólną organizację tej wspaniałej imprezy. Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom Eljacht Cup oraz serdecznie zapraszamy na kolejną edycję - mówi Tomasz Jankowski z firmy Eljacht w Gdańsku, sponsor tytularny regat.

ELJACHT
ul. Łowicka 13, 80-642 Gdańsk
tel. +48 58 320 70 24
info@eljacht.pl

 
Facebook
Youtube